CZECH INTERNATIONAL AIR FEST
2. - 3. září 2017

Potvrzená účast CIAF 2017

R-44

Eduard Malina a Jakub Horáček


Piloti: Eduard Malina a Jakub Horáček.
Založili nový sport, který vychází ze záchrany lidského života pomocí vrtulníku. Předvádějí jednu ze 4 disciplín, která se jmenuje slalom. Pilot behem letu nevidí polohu kýblu, musí spolupracovat s copilotem stejně jako během letu se zachraňovanými na laně.

Během jednoho roku založili nový letecký sport, Eda s televizním reportérem Martinem Venclem se stal prvními mistry republiky v tomto sportu, poté odjeli na mistrovství světa, kde se svým mladým týmem a přístupem udělali dobrý dojem, a mohli se tak zúčastnit World Air Games v Dubaji kde skončili desátí. Letos dovezli z závodu vrtulníků v Bělorusku medaile za první místo a před 14ti dny uspořádali druhý ročník mistrovství u nás. Nyní jsou Mistry České republiky ve vrtulníkovém létání.

Eda létá od 14ti let. Začal jako pilot kluzáků na letišti Podhořany. Létá tedy již 22 let. Dnes jako pilot navigátor u Letecké záchranné služby Armády ČR na letišti v Líních. Dále létá vrtulníky Mi-8 a Mi-17 ve Kbelích. A také tento bílý Robinson R-44 pana Tomáška.

Jeho copilot Kuba Horáček je bývalý motocyklový závodník. Létá také na větroních na letišti v Podhořanech.

Sport je velice divácky zajímavý. Téměř všechny disciplíny se odehrávají před zraky diváků a závody mohou létat dva vrtulníky na dvou drahách současně. Diváci tedy hned vidí které posádce se daří více. Další disciplíny mají název Navigace, Přesnost visení, Vedení fenderu a toto je Slalom. Kluci požádali o pořádání příštího Mistrovství světa u nás. Mohlo by být v roce 2018. Ve světě se tento sport létá i více než 50 let, je těžké se probojovat v zahraniční konkurenci.